Germanske jezyky

Iz Medžuviki, svobodnoj enciklopedije
(Bylo prěadresovano iz Jezyky germanske)
Jump to navigation Jump to search
Jezykova rodina
Germanske
Germanske jezyky na kartě: mračnočrvenym državy, kde germanske jezyky sut prve jezyky boljšesti naseljenja
Obča informacija
OzemjaPo vsim světu, osoblivo Sěverna, Zapadna i Centralna Evropa, Ameriky, Južna Afrika i Okeanija
Protojezykpragermansky jezyk
Klasifikacija
Podrazděljeńje

Germanske jezyky sut grupa jezykov v obrubě indoevropejskyh jezykov, ktorymi posluživajut se miliony na cělom svetu. Proizhodet iz družnogo jezyka pragermanskogo.

V svojej ranoj fazě razvoja germanske jezyky imali pravdopodobno kontakt s bliže neoprěděljenym substratom jezykovom (prědpoložiteljno byl to někoj iz jezykov azijantskyh ili uralo-altajskyh).

Historija[izměniti | izměniti kod]

Vse jezyky germanskoj grupy sut uvažane za proizhodivše od hipotetičnogo pragermanskogo jezyka i stali poddane soglaskovym prěšuvom prava Grimma i prava Vernera. Nastupili one pravdopodobno podčas doby želěza v Sěvernoj Evropě okolo 500 goda p.n.e. Pragermansky v znanoj dnes formě byl uživany po 500 godu p.n.e.

Najranějši znany dolgy germansky tekst jest proizhodivše iz 4. stolětija prěvodženje Novogo Zavěta na gotsky. Rane jezyky zapadnogermanskoj grupy sut starofranksky, starovysokoněmečsky i staroanglijsky. Sěvernogermanske jezyky sut potvrdžene izključno v drobnyh fragmentah runičnyh tekstov kako pranordijsky jezyk, ktory okolo 800 goda razvival se v staronordijsky.

Klasifikacija[izměniti | izměniti kod]

Zapadnogermanske jezyky:

Sěvernogermanske jezyky:

Iztočnogermanske jezyky:

Vněšnje linky[izměniti | izměniti kod]