Sbornik:2015.09.1-6 Věsti iz Slavije i okoliny (Gabriel Svoboda)

Iz Medžuviki, svobodnoj encyklopedije
Jump to navigation Jump to search
This text is published in Medžuviki library under the terms of fair use.

It is not released under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license until its authors will explicitly say so.

Věsti iz Slavije i okoliny
Avtor: Gabriel Svoboda
Prěvod: prvobytno medžuslovjansky
Iztočnik: Facebook Interslavic Group
Doba stvorjenja: 09.09.2015

Iz vòzhodnoj Slavije i okoliny

 • Pŕvy septembr dvatysęćpętnadsętogo goda:
  Moldovske protesty, 2015 god

  • Litòvska prokuratura obvinila za vojenne zločiny i zločiny protiv člověčstvu šesťdesęt šesť gråđanov Rosije, Bělorusi i Ukrajiny v svęzi s sòbyťjami v Vilňusě v tysęćdevęťstodevęťdesętpŕvom godě, kògda od sovětskyh kulj i pod gųsenicami sovětskyh tankov umrělo četyrinadsęť ljudij.
  • Federaľna služba bezpečnosti Rosijskoj federacije opublikovala na veb-sajtě publičnyh porųčenj prědložeńje na postavjeńje ogrådy na rosijsko-ukrajinskoj granici v Rostovskoj oblasti. Råbota planuje sę zakončiti k pŕvomu dekembru dvatysęćpętnadsętogo goda.


 • Četvŕty septembr dvatysęćpętnadsętogo goda: Grupa vòorųženyh ljudij napadla odděljeňje Ministerstva Vnųtrišnjih Děl v Vahdatě pri Dušanbe (glåvnom grådě Tadžikistana), poslě čego atakovali centraľny aparat ministerstva obråny Tadžikistana, kde shvatili velikų kolikosť orųžja i amunicije. Vlada republiky oglåsila, že napadateli sųt teroristami i že v glåvě grupy stoji general-major Abduhalim Nazarzoda, byvši zastųpnik ministra obråny.


 • Šesty septembr dvatysęćpętnadsętogo goda: V centrě Kišiňeva, glåvnogo gråda Moldavije, dělal sę masovy protest, kojego učęstniki žędali - među drugym - demisijų prezidenta Nikolae Timoftiego i sòzvańje prědvrěmennyh izborov. Sòglåsno råznym ocěňeňjam čislo demonstrantov dvigalo sę od pęťdesęti do sta tysęćev ljudij.


Iz zapadnoj Slavije i okoliny

 • Četvŕty septembr dvatysęćpętnadsętogo goda:
  • Lidery krajin Vyšegradskoj grupy (Poľsky, Čehije, Slovakije i Maďarsky) dogovorili na samitě v Pragě obće oglåšeňje k sejčasnoj migracijnoj krizě.
  • Sųd v Kentuki v južnyh Sòjediňenyh Štatah Ameriky areštoval činovnicų, věrnų pęťdesętničskogo hristijanstva, dovodom za neuvažaňje k sųdu, poslě togo, kògda ona za svojų věrų odvŕgnųla pomimo rěšeňja sųda izdati dozvoľeňje na jednopolų svaťbų.


Objasnjenja[praviti | praviti kod]